Vælg skole

Åben 365 dage om året

En brugerundersøgelse viser, at kommuner efterspørger et døgnåbent kostskole-tilbud 365 dage om året. Det har vi valgt at imødekomme.

På Bogø Kostskole har vi gennemført en brugerundersøgelse, og resultatet heraf viser, at mange af vores samarbejdskommuner efterspørger et bredere tilbud – bl.a. ønskes et døgnåbent tilbud 365 dage om året – det har vi valgt at imødekomme.

Derfor vil Bogø Kostskole med start fra efterårsferien 2019 holde åbent også i ferier og helligdage.

365 dages tilbuddet medfører, at elever, som er tilknyttet skolen via § 52, stk. 3, nr.7, vil blive omfattet af en prisstigning på opholdsdelen. Prisstigningen varsles på lige fod med vores kontrakters opsigelsesvarsel, dvs. løbende måned + 30 dage, og derfor træder prisstigningen i kraft pr. 1. nov. 2019.

Til gengæld vil disse elever ikke blive omfattet af en prisstigning på opholdsdelen pr. 1. januar 2020, som er vanlig dato for prisregulering, da vi har valgt at indføre prisstigningen nu et par måneder tidligere.

Årsagen til at vi ruller tilbuddet ud nu er, at vi finder det vigtigt at tilbyde vores elever mulighed for at blive på skolen allerede i efterårsferien og i juleferien 2019, da vi oplever behov herfor.

Positivt betyder dette, at efterårsferien bliver omkostningsfri at benytte for de af vores samarbejdskommuner, der har elever på skolen under § 52, stk. 3, nr.7.

Elever som er tilknyttet skolen via § 52a, stk. 1, nr. 2 er ikke automatisk omfattet af prisstigningen eller af tilbuddet. 365 dages løsningen kan til gengæld tilkøbes på samme vilkår, hvis dette ønskes.

Prisen på opholdsbetalingen bliver 5.650 kr. ekstra pr. måned, og dækker ophold i samtlige ferier og helligdagsweekender – altså åbent 365 dage om året. Prisen er alt inklusiv og omfatter forplejning, ture/rejser og aktiviteter i vante omgivelser med velkendte voksne fra kostskolen, da vi vægter det relations nære arbejde med henblik på elevernes trivsel og udvikling.

Tilmelding til ophold i ferier eller helligdagsweekender kommer til at foregå på samme måde som hjemrejseweekender, således bliver proceduren velkendt for både elever, familier og skole.

Vi glæder os over, at det bliver muligt for vores elever at blive på skolen hele året, hvis de finder lyst eller behov herfor.

 

Elevprofil

Kerneydelser

Optagelse og visitation

 

05-03-2020 08:01:30

Bogø Kostskole søger socialpædagog til tidsbegrænset stilling Jobbeskrivelse Bogø Kostskole søger en pædagog med erfaring inden for det socialpædagogiske felt. Du vil i dit arbejde indgå i Bogø Kostskoles team Quartus, som arbejder med skolens døgnanbragte unge. Arbejdet vil bestå af tilsyn og aktiviteter med vores unge i eftermiddags – og aftentimerne samt i weekender og ferier. Du kan læse mere om skolen på vores hjemmeside: www.bogoe-kostskole.dk Vi forventer, at du er Fagligt kompetent og kan indgå i et samarbejde omkring de enkelte unge på Bogø Kostskole. At du er rummelig og har interesse samt erfaring i at arbejde med målgruppen 12 – 18 år. Er selvstændig og udadvendt. Tiltrædelse og ansættelsesvilkår Tiltrædelse ønskes snarest muligt. Stillingen er tidsbegrænset indtil den 30/6. 2020, men det er også muligt at indgå i skolens sommer-vagtteam i juli måned. Ansættelsesvilkår efter ”løntabeller for ansatte på de frie grundskoler” jf. overenskomst. Ansøgningsfrist d. 20/3 - 2020 Ansøgningen mærkes ”Socialpædagog” og sendes til Souschef Peter Frandsen: pf@bkunet.dk Ved spørgsmål til stillingen kan Peter Frandsen kontaktes på 20727651. Alternativt kan skolens forstander Tinella Svarrer kontaktes på 21130613.

02-03-2020 20:11:44

Lidt spam fra dagens udflugt til Yderzonen, hvor vi fulgte vandets småklamme rejse💧💦☔️🥴.... Fin dag m/unger, vi godt kunne være bekendt😃🙏.... Dejligt🌸 NB. Læg mærke til invasionen af den berygtede mobilvirus i sidste pause😱. Godt, ungerne er fri for dem i skoletiden og kan nyde hinanden istedet😅🤪🥳

07-02-2020 06:24:31

10. kl. hjemkundskab har haft tema om bæredygtighed og madspild. I den forbindelse besøgte vi Stop spild lokalt, et madspildsprojekt i Vordingborg.