Vælg skole

Åben 365 dage om året

En brugerundersøgelse viser, at kommuner efterspørger et døgnåbent kostskole-tilbud 365 dage om året. Det har vi valgt at imødekomme.

På Bogø Kostskole har vi gennemført en brugerundersøgelse, og resultatet heraf viser, at mange af vores samarbejdskommuner efterspørger et bredere tilbud – bl.a. ønskes et døgnåbent tilbud 365 dage om året – det har vi valgt at imødekomme.

Derfor vil Bogø Kostskole med start fra efterårsferien 2019 holde åbent også i ferier og helligdage.

365 dages tilbuddet medfører, at elever, som er tilknyttet skolen via § 52, stk. 3, nr.7, vil blive omfattet af en prisstigning på opholdsdelen. Prisstigningen varsles på lige fod med vores kontrakters opsigelsesvarsel, dvs. løbende måned + 30 dage, og derfor træder prisstigningen i kraft pr. 1. nov. 2019.

Til gengæld vil disse elever ikke blive omfattet af en prisstigning på opholdsdelen pr. 1. januar 2020, som er vanlig dato for prisregulering, da vi har valgt at indføre prisstigningen nu et par måneder tidligere.

Årsagen til at vi ruller tilbuddet ud nu er, at vi finder det vigtigt at tilbyde vores elever mulighed for at blive på skolen allerede i efterårsferien og i juleferien 2019, da vi oplever behov herfor.

Positivt betyder dette, at efterårsferien bliver omkostningsfri at benytte for de af vores samarbejdskommuner, der har elever på skolen under § 52, stk. 3, nr.7.

Elever som er tilknyttet skolen via § 52a, stk. 1, nr. 2 er ikke automatisk omfattet af prisstigningen eller af tilbuddet. 365 dages løsningen kan til gengæld tilkøbes på samme vilkår, hvis dette ønskes.

Prisen på opholdsbetalingen bliver 5.650 kr. ekstra pr. måned, og dækker ophold i samtlige ferier og helligdagsweekender – altså åbent 365 dage om året. Prisen er alt inklusiv og omfatter forplejning, ture/rejser og aktiviteter i vante omgivelser med velkendte voksne fra kostskolen, da vi vægter det relations nære arbejde med henblik på elevernes trivsel og udvikling.

Tilmelding til ophold i ferier eller helligdagsweekender kommer til at foregå på samme måde som hjemrejseweekender, således bliver proceduren velkendt for både elever, familier og skole.

Vi glæder os over, at det bliver muligt for vores elever at blive på skolen hele året, hvis de finder lyst eller behov herfor.

 

Elevprofil

Kerneydelser

Optagelse og visitation

 

23-06-2020 07:15:59

1. klasse synger ved Brugsen

19-06-2020 18:55:19

Portugal er blevet til Costa del Marielyst, men humøret er højt og standarden forrygende.

18-06-2020 20:33:48

🇩🇰🌟 Her til aften dimitterede vi 9.X, 9.Z og 10. Kl. ved 3 seancer - med stor glæde over at skolen måtte markere begivenheden ved at fejre eleverne 🍀 Marie har helt sikkert taget bedre billeder, så her er blot en lille forsmag. Tillykke med afgangsbeviserne 🤗